ITT Cannon, LLC DDMF50SF179A
DDMF50SF179A picture photo
Mfg. Part Number
DDMF50SF179A
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DDMF50SF179A.pdf
Availability of DDMF50SF179A
QUANTITY
DDMF50SF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMF50SF179A
Internal Part NumberEIS-DDMF50SF179A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMF50SF179A
Related LinksDDMF50, DDMF50SF179A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMF50SF179A Details Description
Related parts for DDMF50SF179A
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf