FFF DDML50S500M
DDML50S500M picture photo
Mfg. Part Number
DDML50S500M
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDML50S500M.pdf
Availability of DDML50S500M
QUANTITY
DDML50S500M Order Process
Ship out your order
Specifications of DDML50S500M
Internal Part NumberEIS-DDML50S500M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDML50S500M
Related LinksDDML5, DDML50S500M Datasheet, FFF Distributor
DDML50S500M Details Description
Related parts for DDML50S500M
IC LASER DIODE DRIVER 3CH 16QSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V D-S PPAK SO-8 datasheet.pdf