ITT Cannon, LLC DDMM50PN
DDMM50PN picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50PN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMM50PN.pdf
Availability of DDMM50PN
QUANTITY
DDMM50PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50PN
Internal Part NumberEIS-DDMM50PN
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50PN
Related LinksDDMM, DDMM50PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50PN Details Description
Related parts for DDMM50PN
TVS DIODE 17VWM 30.77VC AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
TRANSLATOR SGL LL BIDIR SC70-6 datasheet.pdf
LABEL PRINTABLE TRANSFR 1X1.437" datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 500KSPS 28TQFN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
KJA 4C 4#8(TWINAX) PIN RECP datasheet.pdf
POSITIONER M22520/19-02 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf