ITT Cannon, LLC DDMM50SF
DDMM50SF picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50SF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMM50SF.pdf
Availability of DDMM50SF
QUANTITY
DDMM50SF Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50SF
Internal Part NumberEIS-DDMM50SF
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50SF
Related LinksDDMM, DDMM50SF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50SF Details Description
Related parts for DDMM50SF
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT W/PEGS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 STR BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
CLIP FOR R250, R251 SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE6 datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf