ITT Cannon, LLC DDMME24H7PJA101
DDMME24H7PJA101 picture photo
Mfg. Part Number
DDMME24H7PJA101
Datasheet Download
DDMME24H7PJA101.pdf
Availability of DDMME24H7PJA101
QUANTITY
DDMME24H7PJA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMME24H7PJA101
Internal Part NumberEIS-DDMME24H7PJA101
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, Combo D®, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24 (17 + 7 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating40A, 7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMME24H7PJA101
Related LinksDDMME24, DDMME24H7PJA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMME24H7PJA101 Details Description
Related parts for DDMME24H7PJA101
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf