ITT Cannon, LLC DDMMK50PL
DDMMK50PL picture photo
Mfg. Part Number
DDMMK50PL
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMMK50PL.pdf
Availability of DDMMK50PL
QUANTITY
DDMMK50PL Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMK50PL
Internal Part NumberEIS-DDMMK50PL
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMK50PL
Related LinksDDMM, DDMMK50PL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMK50PL Details Description
Related parts for DDMMK50PL
CONN RECEPT 8POS RT ANG TIN BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
THRU-BEAM 0.8M PNP TR M8 CONN datasheet.pdf
JUMPER WIRE BUNDLE 65PCS datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 63POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 700MA 143 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG YLW datasheet.pdf