ITT Cannon, LLC DDMMR50PF179A
DDMMR50PF179A picture photo
Mfg. Part Number
DDMMR50PF179A
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DDMMR50PF179A.pdf
Availability of DDMMR50PF179A
QUANTITY
DDMMR50PF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMR50PF179A
Internal Part NumberEIS-DDMMR50PF179A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMR50PF179A
Related LinksDDMMR5, DDMMR50PF179A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMR50PF179A Details Description
Related parts for DDMMR50PF179A
IDC CABLE - MKR10K/MC10F/MPL10K datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 4V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN,SKT,CUSTOM CONN datasheet.pdf
CABLE ASSEM FP SERIES 2/PKG datasheet.pdf
DC/DC CONV 2X5V +/-12V 30W UFRM datasheet.pdf
WIRE PLATFORM datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf