ITT Cannon, LLC DDMMR50PF179A
DDMMR50PF179A picture photo
Mfg. Part Number
DDMMR50PF179A
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DDMMR50PF179A.pdf
Availability of DDMMR50PF179A
QUANTITY
DDMMR50PF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMR50PF179A
Internal Part NumberEIS-DDMMR50PF179A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMR50PF179A
Related LinksDDMMR5, DDMMR50PF179A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMR50PF179A Details Description
Related parts for DDMMR50PF179A
CAP FILM 2200PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 27.3972MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V 0805 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 85-250V datasheet.pdf
GRACE INERTIA HEADER ASSY 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf