ITT Cannon, LLC DDMMR50SM
DDMMR50SM picture photo
Mfg. Part Number
DDMMR50SM
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMMR50SM.pdf
Availability of DDMMR50SM
QUANTITY
DDMMR50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMR50SM
Internal Part NumberEIS-DDMMR50SM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMR50SM
Related LinksDDMM, DDMMR50SM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMR50SM Details Description
Related parts for DDMMR50SM
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED T1-3/4 AMBER 603NM VAR HT datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SFP 2X2 datasheet.pdf
SLDR SHIM .086&.141"OD CBL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN RA datasheet.pdf