ITT Cannon, LLC DDMMY-50S-Z
DDMMY-50S-Z picture photo
Mfg. Part Number
DDMMY-50S-Z
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMMY-50S-Z.pdf
Availability of DDMMY-50S-Z
QUANTITY
DDMMY-50S-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMY-50S-Z
Internal Part NumberEIS-DDMMY-50S-Z
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMY-50S-Z
Related LinksDDMMY, DDMMY-50S-Z Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMY-50S-Z Details Description
Related parts for DDMMY-50S-Z
RES 450 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BLADE TORX TR T20S 5.51" datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf