ITT Cannon, LLC DDMY50PNMB
DDMY50PNMB picture photo
Mfg. Part Number
DDMY50PNMB
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDMY50PNMB.pdf
Availability of DDMY50PNMB
QUANTITY
DDMY50PNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMY50PNMB
Internal Part NumberEIS-DDMY50PNMB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMY50PNMB
Related LinksDDMY5, DDMY50PNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMY50PNMB Details Description
Related parts for DDMY50PNMB
IC ADC 14BIT 40MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 830MA 990 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 64POS datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 8X BNCM datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf