| Internal Part Number | EIS-DDSPT-75-1-7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Knobs | |
| Series | DDSPT | |
| Style | Cylindrical with Skirt | |
| Type | Knurled, Straight | |
| Shaft Size | 0.236" (6.00mm) | |
| Diameter | 0.750" (19.05mm), 1.113" (28.27mm) Skirt | |
| Height | 0.750" (19.05mm) | |