ITT Cannon, LLC DDUY50SA197F0
DDUY50SA197F0 picture photo
Mfg. Part Number
DDUY50SA197F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 50 F CRIMP T FO
Datasheet Download
DDUY50SA197F0.pdf
Availability of DDUY50SA197F0
QUANTITY
DDUY50SA197F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDUY50SA197F0
Internal Part NumberEIS-DDUY50SA197F0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesD*U
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDUY50SA197F0
Related LinksDDUY50, DDUY50SA197F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDUY50SA197F0 Details Description
Related parts for DDUY50SA197F0
CONN HEADER 4POS R/A KEY-XY 15AU datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 55A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD CLIN G TIN datasheet.pdf
CONN CABLE 5CONDCTR datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
3300UF 10V 16X32 105C RAD datasheet.pdf