ITT Cannon, LLC DDY-50S-A190-A197
DDY-50S-A190-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DDY-50S-A190-A197
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDY-50S-A190-A197.pdf
Availability of DDY-50S-A190-A197
QUANTITY
DDY-50S-A190-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDY-50S-A190-A197
Internal Part NumberEIS-DDY-50S-A190-A197
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDY-50S-A190-A197
Related LinksDDY-50S-, DDY-50S-A190-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDY-50S-A190-A197 Details Description
Related parts for DDY-50S-A190-A197
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR Z86L99 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR60H/AE60G/HSR60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 55MA 13.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST 5TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED DRIVER PS 100W datasheet.pdf