Diodes Incorporated DDZ5V1B-7
DDZ5V1B-7 picture photo
Mfg. Part Number
DDZ5V1B-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Datasheet Download
DDZ5V1B-7.pdf
Availability of DDZ5V1B-7
QUANTITY
DDZ5V1B-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDZ5V1B-7
Internal Part NumberEIS-DDZ5V1B-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 3/May/2011
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)17 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDZ5V1B-7
Related LinksDDZ5, DDZ5V1B-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DDZ5V1B-7 Details Description
Related parts for DDZ5V1B-7
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
FAN BLOWER 120.5X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 1.35A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
LED COB CXB1512 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 XBEE 2.4GHZ datasheet.pdf
150UF 500V 30X35MM 105C 3000H datasheet.pdf