Diodes Incorporated DDZ6V8CS-7
DDZ6V8CS-7 picture photo
Mfg. Part Number
DDZ6V8CS-7
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Datasheet Download
DDZ6V8CS-7.pdf
Availability of DDZ6V8CS-7
QUANTITY
DDZ6V8CS-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDZ6V8CS-7
Internal Part NumberEIS-DDZ6V8CS-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 3/May/2011
PCN OtherMultiple Device Changes 29/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±3%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDZ6V8CS-7
Related LinksDDZ6V, DDZ6V8CS-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DDZ6V8CS-7 Details Description
Related parts for DDZ6V8CS-7
LED 7-SEG .39" RED 650NM CA datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 13.2W 4.0A datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf