Diodes Incorporated DDZX5V1B-7
DDZX5V1B-7 picture photo
Mfg. Part Number
DDZX5V1B-7
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
DDZX5V1B-7.pdf
Availability of DDZX5V1B-7
QUANTITY
DDZX5V1B-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDZX5V1B-7
Internal Part NumberEIS-DDZX5V1B-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
Bond Wire 3/May/2011
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±3%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)17 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDZX5V1B-7
Related LinksDDZX5, DDZX5V1B-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DDZX5V1B-7 Details Description
Related parts for DDZX5V1B-7
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 39.845 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
COMBO-D 36C PIN RA datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf