Murata Electronics North America DE1B3KX471KA4BP01F
DE1B3KX471KA4BP01F picture photo
Mfg. Part Number
DE1B3KX471KA4BP01F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE1B3KX471KA4BP01F.pdf
Availability of DE1B3KX471KA4BP01F
QUANTITY
DE1B3KX471KA4BP01F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE1B3KX471KA4BP01F
Internal Part NumberEIS-DE1B3KX471KA4BP01F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE1B3KX471KA4BP01F
Related LinksDE1B3KX47, DE1B3KX471KA4BP01F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE1B3KX471KA4BP01F Details Description
Related parts for DE1B3KX471KA4BP01F
TRANS PNP 120V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 20-PLCC datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2MULTICH 48-LQFP datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf