Murata Electronics North America DE2B3KH471KA3B
DE2B3KH471KA3B picture photo
Mfg. Part Number
DE2B3KH471KA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2B3KH471KA3B.pdf
Availability of DE2B3KH471KA3B
QUANTITY
DE2B3KH471KA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2B3KH471KA3B
Internal Part NumberEIS-DE2B3KH471KA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKH
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2B3KH471KA3B
Related LinksDE2B3KH, DE2B3KH471KA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2B3KH471KA3B Details Description
Related parts for DE2B3KH471KA3B
INPUT MODULE DC 16MA 15VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 65M 32VQFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf