Murata Electronics North America DE2B3KY101KN2AM01F
DE2B3KY101KN2AM01F picture photo
Mfg. Part Number
DE2B3KY101KN2AM01F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2B3KY101KN2AM01F.pdf
Availability of DE2B3KY101KN2AM01F
QUANTITY
DE2B3KY101KN2AM01F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2B3KY101KN2AM01F
Internal Part NumberEIS-DE2B3KY101KN2AM01F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2B3KY101KN2AM01F
Related LinksDE2B3KY10, DE2B3KY101KN2AM01F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2B3KY101KN2AM01F Details Description
Related parts for DE2B3KY101KN2AM01F
FIXED IND 2.7NH 850MA 50 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A USP4 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V20A 6 datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
ACCES. PG 42 TO 1 1/2 INCH NPT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2A 112 MOHM SMD datasheet.pdf
2200UF 35V 16X31,5 datasheet.pdf