Murata Electronics North America DE2B3KY221KN3AU02F
DE2B3KY221KN3AU02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2B3KY221KN3AU02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2B3KY221KN3AU02F.pdf
Availability of DE2B3KY221KN3AU02F
QUANTITY
DE2B3KY221KN3AU02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2B3KY221KN3AU02F
Internal Part NumberEIS-DE2B3KY221KN3AU02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)