Murata Electronics North America DE2E3KY152MA3BU02F
DE2E3KY152MA3BU02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2E3KY152MA3BU02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2E3KY152MA3BU02F.pdf
Availability of DE2E3KY152MA3BU02F
QUANTITY
DE2E3KY152MA3BU02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2E3KY152MA3BU02F
Internal Part NumberEIS-DE2E3KY152MA3BU02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2E3KY152MA3BU02F
Related LinksDE2E3KY15, DE2E3KY152MA3BU02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2E3KY152MA3BU02F Details Description
Related parts for DE2E3KY152MA3BU02F
RES SMD 221K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf