Murata Electronics North America DE2E3KY152MN3AM02
DE2E3KY152MN3AM02 picture photo
Mfg. Part Number
DE2E3KY152MN3AM02
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2E3KY152MN3AM02.pdf
Availability of DE2E3KY152MN3AM02
QUANTITY
DE2E3KY152MN3AM02 Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2E3KY152MN3AM02
Internal Part NumberEIS-DE2E3KY152MN3AM02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2E3KY152MN3AM02
Related LinksDE2E3KY1, DE2E3KY152MN3AM02 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2E3KY152MN3AM02 Details Description
Related parts for DE2E3KY152MN3AM02
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.7MM BLUE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
32MM X 22.22MM 1=25/PK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 410 MOHM datasheet.pdf
EJECTOR HDR ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf