Murata Electronics North America DE2E3KY152MN3AM02
DE2E3KY152MN3AM02 picture photo
Mfg. Part Number
DE2E3KY152MN3AM02
Brief Description
CAP CER 1500PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2E3KY152MN3AM02.pdf
Availability of DE2E3KY152MN3AM02
QUANTITY
DE2E3KY152MN3AM02 Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2E3KY152MN3AM02
Internal Part NumberEIS-DE2E3KY152MN3AM02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2E3KY152MN3AM02
Related LinksDE2E3KY1, DE2E3KY152MN3AM02 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2E3KY152MN3AM02 Details Description
Related parts for DE2E3KY152MN3AM02
CONN SOCKET 40PIN TIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC DECADE UP/DN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.315" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
MIN PANEL IND datasheet.pdf
RES 332 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf