Murata Electronics North America DE2F3KY103MA3BU02F
DE2F3KY103MA3BU02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2F3KY103MA3BU02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2F3KY103MA3BU02F.pdf
Availability of DE2F3KY103MA3BU02F
QUANTITY
DE2F3KY103MA3BU02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2F3KY103MA3BU02F
Internal Part NumberEIS-DE2F3KY103MA3BU02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientF
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.550" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2F3KY103MA3BU02F
Related LinksDE2F3KY10, DE2F3KY103MA3BU02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2F3KY103MA3BU02F Details Description
Related parts for DE2F3KY103MA3BU02F
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 530MA 830 MOHM TH datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf