Murata Electronics North America DE2F3KY103MB3BM02
DE2F3KY103MB3BM02 picture photo
Mfg. Part Number
DE2F3KY103MB3BM02
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2F3KY103MB3BM02.pdf
Availability of DE2F3KY103MB3BM02
QUANTITY
DE2F3KY103MB3BM02 Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2F3KY103MB3BM02
Internal Part NumberEIS-DE2F3KY103MB3BM02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientF
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2F3KY103MB3BM02
Related LinksDE2F3KY1, DE2F3KY103MB3BM02 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2F3KY103MB3BM02 Details Description
Related parts for DE2F3KY103MB3BM02
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
CABLE ASSEM FIBER ST-ST 1 METER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 55A W/HEATSINK ZC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC AMP STEREO HDPH G 16FLIPCHIP datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 40KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 75V 200MA MICMELF datasheet.pdf