Murata Electronics North America DE2F3KY103MN3AM02F
DE2F3KY103MN3AM02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2F3KY103MN3AM02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2F3KY103MN3AM02F.pdf
Availability of DE2F3KY103MN3AM02F
QUANTITY
DE2F3KY103MN3AM02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2F3KY103MN3AM02F
Internal Part NumberEIS-DE2F3KY103MN3AM02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientF
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.550" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2F3KY103MN3AM02F
Related LinksDE2F3KY10, DE2F3KY103MN3AM02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2F3KY103MN3AM02F Details Description
Related parts for DE2F3KY103MN3AM02F
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 2512 datasheet.pdf