Panasonic Electronic Components DE2S03600L
DE2S03600L picture photo
Mfg. Part Number
DE2S03600L
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 1VWM SOD523
Datasheet Download
DE2S03600L.pdf
Availability of DE2S03600L
QUANTITY
DE2S03600L Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2S03600L
Internal Part NumberEIS-DE2S03600L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)1V
Voltage - Breakdown (Min)3.42V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency97pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSSMini2-F5-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2S03600L
Related LinksDE2S0, DE2S03600L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DE2S03600L Details Description
Related parts for DE2S03600L
DRILL BIT CARB 1/8" SHANK .029" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4 datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2220 datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 4000V 30A 160W I4-PAK datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf