Murata Electronics North America DE6B3KJ151KA3B
DE6B3KJ151KA3B picture photo
Mfg. Part Number
DE6B3KJ151KA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE6B3KJ151KA3B.pdf
Availability of DE6B3KJ151KA3B
QUANTITY
DE6B3KJ151KA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DE6B3KJ151KA3B
Internal Part NumberEIS-DE6B3KJ151KA3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKJ
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200, X1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE6B3KJ151KA3B
Related LinksDE6B3KJ, DE6B3KJ151KA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE6B3KJ151KA3B Details Description
Related parts for DE6B3KJ151KA3B
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER RFI LINE MED WIRE LEAD 3A datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEADER AUTO 18 POS datasheet.pdf