Murata Electronics North America DE6B3KJ151KA3B
DE6B3KJ151KA3B picture photo
Mfg. Part Number
DE6B3KJ151KA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE6B3KJ151KA3B.pdf
Availability of DE6B3KJ151KA3B
QUANTITY
DE6B3KJ151KA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DE6B3KJ151KA3B
Internal Part NumberEIS-DE6B3KJ151KA3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKJ
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200, X1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE6B3KJ151KA3B
Related LinksDE6B3KJ, DE6B3KJ151KA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE6B3KJ151KA3B Details Description
Related parts for DE6B3KJ151KA3B
CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf