Murata Electronics North America DEA1X3A471JN2A
DEA1X3A471JN2A picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3A471JN2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3A471JN2A.pdf
Availability of DEA1X3A471JN2A
QUANTITY
DEA1X3A471JN2A Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3A471JN2A
Internal Part NumberEIS-DEA1X3A471JN2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3A471JN2A
Related LinksDEA1X3A, DEA1X3A471JN2A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3A471JN2A Details Description
Related parts for DEA1X3A471JN2A
IC OPAMP GP 45MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK40H/AE40G/X datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 32M datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf