Murata Electronics North America DEA1X3A560JC1B
DEA1X3A560JC1B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3A560JC1B
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3A560JC1B.pdf
Availability of DEA1X3A560JC1B
QUANTITY
DEA1X3A560JC1B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3A560JC1B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3A560JC1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3A560JC1B
Related LinksDEA1X3A, DEA1X3A560JC1B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3A560JC1B Details Description
Related parts for DEA1X3A560JC1B
JUMPER-H1503TR/A2015R/X 2" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 200POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
SENS DIFF BIDIRECT +-50MM HG datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB FLASH 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LJT 26C 26#20 SKT RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT WALL RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf