Murata Electronics North America DEA1X3D151JB2B
DEA1X3D151JB2B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3D151JB2B
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3D151JB2B.pdf
Availability of DEA1X3D151JB2B
QUANTITY
DEA1X3D151JB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3D151JB2B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3D151JB2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3D151JB2B
Related LinksDEA1X3D, DEA1X3D151JB2B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3D151JB2B Details Description
Related parts for DEA1X3D151JB2B
FERRULE 2.5MM 14 BLU 1 = 500PCS datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 3LVL .400 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10M OHM 5SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf