Murata Electronics North America DEA1X3D470JA2B
DEA1X3D470JA2B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3D470JA2B
Brief Description
CAP CER 47PF 2KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3D470JA2B.pdf
Availability of DEA1X3D470JA2B
QUANTITY
DEA1X3D470JA2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3D470JA2B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3D470JA2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3D470JA2B
Related LinksDEA1X3D, DEA1X3D470JA2B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3D470JA2B Details Description
Related parts for DEA1X3D470JA2B
CABLE GLAND PLASTIC IP68 PG 13.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN CAP FOR MODULAR CONNECTORS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 16 V datasheet.pdf