| Internal Part Number | EIS-DEA202450BT-7089C3 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Filters | |
| Family | RF Filters | |
| Series | DEA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Frequency | 2.45GHz Center | |
| Bandwidth | 100MHz | |
| Filter Type | Band Pass | |
| Ripple | - | |
| Insertion Loss | 2.95dB | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric), 8 PC Pad | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Height (Max) | 0.039" (1.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |