Murata Electronics North America DEC1X3J270JA3B
DEC1X3J270JA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEC1X3J270JA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 6.3KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEC1X3J270JA3B.pdf
Availability of DEC1X3J270JA3B
QUANTITY
DEC1X3J270JA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEC1X3J270JA3B
Internal Part NumberEIS-DEC1X3J270JA3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEC
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6300V (6.3kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEC1X3J270JA3B
Related LinksDEC1X3J, DEC1X3J270JA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEC1X3J270JA3B Details Description
Related parts for DEC1X3J270JA3B
IC DAC TRPLE PARALL 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 6-SON datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW TUMD2 datasheet.pdf