Murata Electronics North America DEC1X3J470JA3B
DEC1X3J470JA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEC1X3J470JA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 6.3KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEC1X3J470JA3B.pdf
Availability of DEC1X3J470JA3B
QUANTITY
DEC1X3J470JA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEC1X3J470JA3B
Internal Part NumberEIS-DEC1X3J470JA3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEC
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6300V (6.3kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEC1X3J470JA3B
Related LinksDEC1X3J, DEC1X3J470JA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEC1X3J470JA3B Details Description
Related parts for DEC1X3J470JA3B
CONN RING 8 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
LAMP INCAND 5MM MIDG SCREW 18V datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FAN CORD 90DEG 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
ACTUATOR EXTRACT TOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf