Murata Electronics North America DEHR32E471KB2B
DEHR32E471KB2B picture photo
Mfg. Part Number
DEHR32E471KB2B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 250V RADIAL
Datasheet Download
DEHR32E471KB2B.pdf
Availability of DEHR32E471KB2B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DEHR32E471KB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEHR32E471KB2B
Internal Part NumberEIS-DEHR32E471KB2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEH
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEHR32E471KB2B
Related LinksDEHR32E, DEHR32E471KB2B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEHR32E471KB2B Details Description
Related parts for DEHR32E471KB2B
SSR 24 VAC/DC/24VDC 2.5A datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR50H/AE50G/HPL50H datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 52POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 23MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 195A D2PAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 50V DO-214AC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf