Murata Electronics North America DEHR33A471KN2A
DEHR33A471KN2A picture photo
Mfg. Part Number
DEHR33A471KN2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV RADIAL
Datasheet Download
DEHR33A471KN2A.pdf
Availability of DEHR33A471KN2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DEHR33A471KN2A Order Process
Ship out your order
Specifications of DEHR33A471KN2A
Internal Part NumberEIS-DEHR33A471KN2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEH
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEHR33A471KN2A
Related LinksDEHR33A, DEHR33A471KN2A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEHR33A471KN2A Details Description
Related parts for DEHR33A471KN2A
LED 5MM 5V RELAMPABLE GRN PCMNT datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR DR SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT DOME 0.600" datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ASSY RECT 100A 100V FAST REC datasheet.pdf