Murata Electronics North America DEHR33F182KA3B
DEHR33F182KA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEHR33F182KA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 3.15KV RADIAL
Datasheet Download
DEHR33F182KA3B.pdf
Availability of DEHR33F182KA3B
QUANTITY
DEHR33F182KA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEHR33F182KA3B
Internal Part NumberEIS-DEHR33F182KA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEH
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3150V (3.15kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEHR33F182KA3B
Related LinksDEHR33F, DEHR33F182KA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEHR33F182KA3B Details Description
Related parts for DEHR33F182KA3B
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ5 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED L 50/CD datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
SAFECLIP 63A COPPER LINK datasheet.pdf