Murata Electronics North America DEHR33F331KA3B
DEHR33F331KA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEHR33F331KA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 3.15KV RADIAL
Datasheet Download
DEHR33F331KA3B.pdf
Availability of DEHR33F331KA3B
QUANTITY
DEHR33F331KA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEHR33F331KA3B
Internal Part NumberEIS-DEHR33F331KA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEH
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3150V (3.15kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEHR33F331KA3B
Related LinksDEHR33F, DEHR33F331KA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEHR33F331KA3B Details Description
Related parts for DEHR33F331KA3B
RES 39 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RF CABL HAND FORMABLE SMA M/M 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H datasheet.pdf