Murata Electronics North America DEJF3E2472ZA3B
DEJF3E2472ZA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEJF3E2472ZA3B
Brief Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DEJF3E2472ZA3B.pdf
Availability of DEJF3E2472ZA3B
QUANTITY
DEJF3E2472ZA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEJF3E2472ZA3B
Internal Part NumberEIS-DEJF3E2472ZA3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesDEJ
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEJF3E2472ZA3B
Related LinksDEJF3E2, DEJF3E2472ZA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEJF3E2472ZA3B Details Description
Related parts for DEJF3E2472ZA3B
FIXED IND 10UH 530MA 430 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 105MSPS 40-QFN datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG59 300" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
ID TIE 50LB. 7.99" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf