ITT Cannon, LLC DEMA15SNMBK52
DEMA15SNMBK52 picture photo
Mfg. Part Number
DEMA15SNMBK52
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMA15SNMBK52.pdf
Availability of DEMA15SNMBK52
QUANTITY
DEMA15SNMBK52 Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMA15SNMBK52
Internal Part NumberEIS-DEMA15SNMBK52
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMA15SNMBK52
Related LinksDEMA15, DEMA15SNMBK52 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMA15SNMBK52 Details Description
Related parts for DEMA15SNMBK52
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE 80A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf
ACB 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf