ITT Cannon, LLC DEMAM15SF225
DEMAM15SF225 picture photo
Mfg. Part Number
DEMAM15SF225
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMAM15SF225.pdf
Availability of DEMAM15SF225
QUANTITY
DEMAM15SF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMAM15SF225
Internal Part NumberEIS-DEMAM15SF225
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMAM15SF225
Related LinksDEMAM1, DEMAM15SF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMAM15SF225 Details Description
Related parts for DEMAM15SF225
CORD 18AWG 3COND M/F BLK 79" SJT datasheet.pdf
SPRING FOR BATTERY PACK datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-XX TIN datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN DSUB 2X9POS F/M 19.05MM datasheet.pdf