FFF DEO2V2S81C5M40LF
DEO2V2S81C5M40LF picture photo
Mfg. Part Number
DEO2V2S81C5M40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 2 (Power) Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
DEO2V2S81C5M40LF.pdf
Availability of DEO2V2S81C5M40LF
QUANTITY
DEO2V2S81C5M40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DEO2V2S81C5M40LF
Internal Part NumberEIS-DEO2V2S81C5M40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating40A
Housing Material-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEO2V2S81C5M40LF
Related LinksDEO2V2S8, DEO2V2S81C5M40LF Datasheet, FFF Distributor
DEO2V2S81C5M40LF Details Description
Related parts for DEO2V2S81C5M40LF
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 240VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SILVER SLDR datasheet.pdf