Murata Electronics North America DESD32H472KN7A
DESD32H472KN7A picture photo
Mfg. Part Number
DESD32H472KN7A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V RADIAL
Datasheet Download
DESD32H472KN7A.pdf
Availability of DESD32H472KN7A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DESD32H472KN7A Order Process
Ship out your order
Specifications of DESD32H472KN7A
Internal Part NumberEIS-DESD32H472KN7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDES
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientD
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DESD32H472KN7A
Related LinksDESD32H, DESD32H472KN7A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DESD32H472KN7A Details Description
Related parts for DESD32H472KN7A
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SOT89-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFB.1S. datasheet.pdf
30AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
47UF 100V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf