Diodes Incorporated DESDA5V3L-7
DESDA5V3L-7 picture photo
Mfg. Part Number
DESDA5V3L-7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3VWM 15VC SOT23
Datasheet Download
DESDA5V3L-7.pdf
Availability of DESDA5V3L-7
QUANTITY
DESDA5V3L-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DESDA5V3L-7
Internal Part NumberEIS-DESDA5V3L-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3V
Voltage - Breakdown (Min)5.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DESDA5V3L-7
Related LinksDESDA, DESDA5V3L-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DESDA5V3L-7 Details Description
Related parts for DESDA5V3L-7
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SOIC datasheet.pdf
SCR SURFACE MT 1000V 8A D-PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/5V 0.45A 8DIP datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf