FFF DEV2V2P500G30LF
DEV2V2P500G30LF picture photo
Mfg. Part Number
DEV2V2P500G30LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
Datasheet Download
DEV2V2P500G30LF.pdf
Availability of DEV2V2P500G30LF
QUANTITY
DEV2V2P500G30LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DEV2V2P500G30LF
Internal Part NumberEIS-DEV2V2P500G30LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions2 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating30A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEV2V2P500G30LF
Related LinksDEV2V2P, DEV2V2P500G30LF Datasheet, FFF Distributor
DEV2V2P500G30LF Details Description
Related parts for DEV2V2P500G30LF
MOSFET N-CH 30V 5.8A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X48 NAT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 420MA SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL datasheet.pdf