JAE Electronics DF02R020NA1
DF02R020NA1 picture photo
Mfg. Part Number
DF02R020NA1
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
20 PIN RECEPTACLE 1.27MM I/O CON
Datasheet Download
DF02R020NA1.pdf
Availability of DF02R020NA1
QUANTITY
DF02R020NA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF02R020NA1
Internal Part NumberEIS-DF02R020NA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHalf-Pitch Interface Connector, the DF02 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDF02
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions20
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureHousing/Shell (M2.6)
Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF02R020NA1
Related LinksDF02R, DF02R020NA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
DF02R020NA1 Details Description
Related parts for DF02R020NA1
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET 1 RESISTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
BUMPER SQUARE 0.5"L X 0.5"W CLR datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FORK TERMI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf