Hirose Electric Co Ltd DF1-11S-2.5R28(05)
DF1-11S-2.5R28(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-11S-2.5R28(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 11POS IDC 28AWG TIN
Datasheet Download
DF1-11S-2.5R28(05).pdf
Availability of DF1-11S-2.5R28(05)
QUANTITY
DF1-11S-2.5R28(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-11S-2.5R28(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-11S-2.5R28(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-11S-2.5R28(05)
Related LinksDF1-11S-2, DF1-11S-2.5R28(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-11S-2.5R28(05) Details Description
Related parts for DF1-11S-2.5R28(05)
CABLE 4POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 R/A DL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 24MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf